انتشار فراخوان همایش بین المللی «نقش ابراهیم متفرقه در چاپ کتاب در جهان اسلام»به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از خانه کتاب، بررسی شخصیت تاریخی ابراهیم متفرقه، آثار چاپ شده به زبان فارسی در چاپخانه ابراهیم متفرقه، تالیفات ابراهیم متفرقه، نقش ابراهیم متفرقه در گسترش زبان فارسی، ابراهیم متفرقه آغازی برای چاپ در عثمانی، تاثیرگذاری ابراهیم متفرقه بر صنعت چاپ در امپراتوری عثمانی، تاثیر پذیری کشورهای اسلامی از فعالیت های چاپی ابراهیم متفرقه از جمله محورهای اصلی این همایش هستند.
از جمله محورهای فرعی همایش بین المللی «نقش ابراهیم متفرقه در چاپ کتاب در جهان اسلام» می توان به ناشران و نویسندگان زبان فارسی در امپراتوری عثمانی، تاثیر کتاب های چاپ فارسی در امپراتوری عثمانی بر صنعت نشر ایران، فارسی نویسان امپراتوری عثمانی در عصر چاپ، آثار ترجمه شده چاپی از عثمانی به فارسی و آثار ترجمه شده چاپی از فارسی به عثمانی اشاره کرد.
علاقه مندان باید چکیده مقالات خود را در 500 کلمه تا 15 آبان ماه و اصل مقالات خود را تا 15 آذرماه به نشانی الکترونیکی muteferrika@ketab.ir ارسال کنند.
ابراهیم متفرقه (۱۶۷۴-۱۷۴۵) ادیب، محقق و سیاست ‌مرد دوره عثمانی بود، وی نخستین مسلمانی بود که چاپخانه‌ای با حروف سربی عربی در استانبول دایر کرد.
ابراهیم متفرقه در ترانسیلوانی در خانواده‌ای مجار بدنیا آمد و پس از اسارت به دست ترکان عثمانی به اسلام گروید. او چند کتاب غیردینی از جمله «جهان‌نما» نوشته کاتب چلبی را چاپ کرد.

** صفحه اینستاگرام آخرین کتاب «مسعود ده‌نمکی» راه‌اندازی شد
صفحه اینستاگرام کتاب «آدم باش» آخرین کتاب مسعود ده ‌نمکی رزمنده دوران دفاع مقدس و کارگردان سینما و تلویزیون راه‌اندازی شد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، صفحه اینستاگرام کتاب «آدم باش» با آدرس adambash_irdc با هدف معرفی بیشتر کتاب برای مخاطبان و علاقمندان آغاز به کار کرد و روزانه بخش‌هایی درباره کتاب در این صفحه بارگذاری می‌شود.
کتاب «آدم باش» خاطرات مسعود ده‌نمکی از دوران دفاع مقدس است که با ادبیات خاص و با زبانی شیرین جنگ را از منظر یک جوان رزمنده روایت می‌کند.
این کتاب را موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد در شمارگان دو هزار نسخه با قیمت 280 هزار ریال در سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه کرد.
این کتاب دربردارنده خاطرات مسعود ده نمکی از دوران کودکی تا پایان جنگ است.
فیلم‌های ده‌نمکی که پیشتر با عنوان« اخراجی‌ها» و «معراجی‌ها» در سینما اکران شده بود و مخاطبان بسیاری داشت، از خاطرات وی در دوران دفاع مقدس بود.
در کتاب « آدم باش» نیز همان خاطرات با جزییات بیشتر و کامل‌تر از آنچه که در فیلم مشاهده می‌شد، منعکس شده است.
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید