برترین های جشنواره منطقه ای شعر گویش محلی در اردل معرفی شدندمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری گفت: 450 اثر از 120 شاعر از 8 استان زاگرس نشین کشور در دو بخش آزاد و آئینی به دبیرخانه یازدهمین جشنواره تمدار بیت در شهرستان اردل ارسال شد.
جواد کارگران دهکردی در گفت وگو با ایرنا افزود: پس از داوری آثار ارسال شده، 10 اثر پذیرفته و مقام کسب کرده و از آثار 5 نفر از شاعران نیز تقدیر شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: 4 اثر از خارج از کشور از هند و انگلیس نیز به این جشنواره ارسال شد.
کارگران گفت: یازدهمین جشنواره شعر منطقه ای تمدار بیت با حضور شاعران بومی سرای چهارمحال و بختیاری ،خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، بوشهر، اصفهان، فارس و ایلام برگزار شد.
به گفته وی، این جشنواره با هدف گرامیداشت ارزش ها و گویش های اصیل لری و تقویت باورهای بومی هرساله در شهرستان اردل برگزار می شود.
بنابراین گزارش در بخش آئینی محدثه الماسی از خوزستان، کیومرث عیسی پره از دزفول، عصمت ملکوتی از شاهین شهر، فاطمه احمدی از خوزستان و وحید شهپری از ایذه مقام های برتر را کسب کردند.
در بخش آزاد نیز سبزعلی قاسمی از خوزستان، مهرداد ناصری از خوزستان، فرزاد طوبی از چهارمحال و بختیاری، وحید کیانی از چهارمحال و بختیاری و یونس عبدالهی از اندیمشک نیز برتر شناخته شدند.
داوران این جشنواره آثار محمد علی مالکی از لرستان، محمد قنبری از خوزستان، مهشید شرافی زاده از چهارمحال و بختیاری، رامین طهماسبی از چهارمحال و بختیاری و غلامعلی آزرکی از اصفهان را قابل تقدیر دانستند.
به گزارش ایرنا، تمدار بیت نوعی شعر با گویش لری و بختیاری است که زنان قالیباف هنگام قالیبافی بر روی دار، با گویش محلی خود، آن را زمزمه می کنند.
اردل حدود 90 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.
خبرنگار: نرگس کریمی**انتشار دهنده: محمود رئیسی
7361/2097انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید