برپایی جشنواره آیینی سنتی مناطق فارس و 2 استان کشور در خرم بیدبه گزارش دریافتی دوشنبه ایرنا از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، دبیر دومین جشنواره آیینی سنتی خرم بید بیان داشت: اهمیت و بها دادن به خرده فرهنگ ها که به تبلور و مانایی ارزش های ماندگار می انجامد از عمده اهداف برگزاری این جشنواره است.
خداداد عرب جعفری افزود: از دیگر اهداف برپایی این جشنواره، زنده نگه داشتن آیین های کهن نیاکانمان و همچنین هنرهای بومی و سنتی است زیرا بر این باوریم که از این طریق می توان به مانایی و پویایی فرهنگ کمک کرد.
وی ادامه داد: در این جشنواره، شماری از هنرمندان فعال در حوزه موسیقی، نمایش، هنرهای تجسمی، انجمن ادبی، اهل قلم، خوشنویسی، فیلم و عکس حضور دارند و به اجرای برنامه می پردازند.
عرب جعفری با اشاره به اینکه این جشنواره از ساعت 20 تا 22 برگزار می شود، بیان کرد: یکم شهریورماه که نخسیتن شب از برگزاری این جشنواره است، یک گروه موسیقی از شیراز به سرپرستی عباس سرافراز هنرنمایی می کنند.
او گفت: دوم شهریور، شب شعری با عنوان ‘شعر آهنود’ با حضور شاعران معاصر، علیرضا بدیع و صنم نافع، برگزار می شود و علاوه بر آن گروه موسیقی چکاد صفاشهر به اجرای برنامه می پردازند.
عرب جعفری افزود: در شب سوم، گروه موسیقی ترکی قشقایی هنرنمایی می کنند و در شب چهارم، گروه موسیقی از استان کهگیلویه و بویر احمد و استان چهار محال و بختیاری، برنامه های خود را اجرا می کنند و علاوه بر این نمایش آیینی گندم از گروه نمایش صفا شهر به کارگردانی مهدی مصلح به روی صحنه می رود.
او گفت: این جشنواره به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خرم بید برگزار می شود و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری صفاشهر، انجمن فرهنگی هنری اداره های این شهرستان وهمچنین بخش خصوصی از جمله شماری از صاحبان معادن به عنوان پشتیبان مالی در برپایی آن مشارکت دارند.
شهرستان خرم بید به مرکزیت صفاشهر در فاصله 180کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.
2027 /6118
دریافت خبر: سید احمد نجفی ** انتشار دهنده: پرویندخت پاردسویی شیرازیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید