حوزه چاپ در بخش صنعتی و خدماتی رو به گسترش است/برگزاری اختتامیه جشنواره صنعت چاپ ایران در 25 شهریور ماهبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمود رضا برازش روز شنبه در نشست خبری هفدهمین دوره جشنواره ملی صنعت چاپ ایران که همزمان با 11 شهریور (روز صنعت چاپ) در خانه کتاب برگزار شد، با بیان اینکه اکنون در حال دریافت آثار برتر چاپی از سراسر کشور هستیم، اظهار کرد: داوری آثاری دریافت شده هفته آینده انجام و جشن پایانی جشنواره 25 شهریور ماه در تالار وحدت برگزار می شود.
وی تطبیق تحولات صنعت چاپ با قوانین را از مهمترین فعالیت های اداره چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و به تفاهمنامه ای که میان این وزارتخانه با وزارت صنعت معدن و تجارت در حوزه چاپ منعقد شد، اشاره کرد.
برازش افزود: این تفاهمنامه یک روند تاریخی، علمی و تکنولوژیک دارد و تغییرات در این حوزه به امضای آن منجر شد، هرچند پیگیری‌ها و هماهنگی‌های دو وزارتخانه منجر به امضای این تفاهم‌نامه شده است.
مدیر کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تغییرات تکنولوژیک در حوزه صنعت چاپ ادامه داد: حدود نیم قرن گذشته بنای چاپ فقط بر کتاب و نشریات بود بنابراین قوانین و مقررات آن توسط قانونگذار در وزارت ارشاد دیده شد که هدف آن بیشتر کنترل و نظارت بر محتوای آثار چاپ شده بود در حالیکه تغییرات علمی و تکنولوژیکی منجر به یک انقلاب در اطلاع‌رسانی شد.
به گفته وی، با ظهور تلویزیون، فضای مجازی و رسانه‌های دیگر نقش نشریات و مجلات در اطلاع‌رسانی کمرنگ‌تر از گذشته شد هرچند صنعت چاپ نیز تنوع زیادی در زندگی روزمره مردم پیدا کرد و از شیوه چاپ روی کاغذ فراتر رفت و به چاپ روی هولوگرام، چاپ بسته‌بندی، کارت‌های اعتباری و چاپ بر روی بسترهای گوناگون رسید.
برازش اضافه کرد: بر اساس آمارها، گردش مالی در حوزه صنعت چاپ نشان از این دارد که کتاب پنج درصد و نشریات از روزنامه تا سالنامه 10 درصد از حجم کار در حوزه صنعت چاپ را تشکیل می‌دهد و 85 درصد نیز شامل بخش‌های دیگر صنعت چاپ است از این رو می توان گفت، صنعت چاپ در بخش صنعتی و خدماتی در حال گسترش است.

** نیاز بخش صنعت به چاپ افزایش یافته است
برازش با بیان اینکه نیاز بخش صنعت به چاپ طی چند دهه گذشته افزایش یافته، گفت: بر اساس تفاهمنامه یاد شده، امور مربوط به بخش‌های سخت افزاری و تجهیزات صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شد اما بخش‌های نظارت بر محتوا در حوزه فعالیت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باقی ماند.
وی افزود: وزارت ارشاد منابع کافی و لازم برای حمایت از صنعت چاپ را در اختیار ندارد و همان میزانی هم که دارد، در حوزه کتاب و نشریات هزینه می‌کند.
برازش گفت: این تفاهمنامه به تایید معاون اول رییس ‌جمهوری رسیده و ‌اکنون بندهای مختلف آن در کمیسیون فرهنگی دولت در دست بررسی است، یکی از بندهای آن هم از تصویب هیات وزیران گذشته که بر اساس آن، واردات ماشین ‌آلات چاپی از این پس نیازی به اخذ تاییدیه از وزارت ارشاد ندارد.
مدیرکل اداره چاپ وزارت ارشاد ادامه داد: سامانه جامع چاپ در تمام استان‌های کشور عملیاتی شده و اکنون کارشناسان در ادارات کل ارشاد استان‌ها در مورد مسایل محتوایی و همچنین تصاویر روی محصولات چاپی، نظرات قانونی خود را اعلام و اعمال می‌کنند.
وی با اشاره به برخی چالش‌ها در زمینه اجرای تفاهمنامه مربوطه ادامه داد: در بند ۱۶ ماده دو این تفاهمنامه دو کلمه «تاسیس» از کلمه ترکیبی «تاسیس و نظارت» و همچنین «چاپخانه‌ها» از کلمه ترکیبی «چاپخانه‌ها و محصولات چاپی» باید حذف شود تا توافقنامه آسان اجرایی شود هرچند این حذف نیز نیازمند اصلاح در قانون است.
برازش درباره مشکلات فعالان حوزه صنعت چاپ در موضوع اخذ مالیات بر ارزش افزوده هم توضیح داد: در این باره دو بحث مطرح است، یکی اینکه واحدهای چاپی به طور کامل از معافیت‌های مالیاتی برخوردار شوند و دوم اینکه مالیاتی که دریافت می‌شود، منطقی و مطابق با سود و زیان واحد چاپی باشد البته در وزارت ارشاد در هر دو مورد پیگیر مساله هستیم .

** دوره های تخصصی کسب و کار در برخی دانشگاه ها
مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: این اداره با چهار دانشگاه صنعتی‌ شریف، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان و دانشگاه تبریز برای گذراندن دوره‌های تخصصی کسب و کار برای فعالان حوزه صنعت چاپ توافق هایی کرده و اکنون 8۰ نفر از افرای که دارای مجوز فعالیت در حوزه صنعت چاپ هستند و توسط صنفشان به ما معرفی شده‌اند، با پرداخت نیمی از هزینه‌های این دوره‌ها توسط ارشاد، در این دانشگاه‌ها دوره‌ها را سپری می کننند.
به گفته وی، این مسئله می‌تواند به تقویت بنیه علمی صنعت چاپ کشور کمک کند.
برازش ادامه داد: امسال هم که امور هفدهمین دوره جشنواره صنعت چاپ را آغاز کردیم، شاهد حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق اصناف در جلسات شورای سیاستگذاری جشنواره بودیم، اعتقاد به کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش واسپاری‌ها به بخش خصوصی و صنف هستیم، اما این مسئله به این بستگی دارد که بخش‌های مختلف صنف در صنعت چاپ هم انسجام بیشتری پیدا کنند.

** کاهش چشمگیر واردات چاپی
دبیر هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران نیز در این نشست گفت: طی سالهای گذشته شاهد پیشرفت خوبی در فعالیت های چاپی بوده ایم و واردات محصولات چاپی که در خارج از کشور انجام و به داخل وارد می شد، کاهش چشمگیری داشته است.
محمد حسن فکری اظهار امیدواری کرد قدردانی از پیشکسوتان چاپ و فعالان این عرصه باعث شود روزی شاهد کمترین ورود آثار چاپی در کشور باشیم.
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید