فراخوان دومین جایزه‌ ابوالحسن نجفی منتشر شدبه گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی شهر کتاب، مرکز فرهنگی شهر کتاب به منظور پاسداشت یاد استاد نجفی در عرصه‌ ترجمه و تشویق مترجمان در اعتلای زبان فارسی، دومین دوره‌ جایزه‌ ابوالحسن نجفی را بهمن ماه سال جاری برگزار می‌کند و از بهترین ترجمه‌ رمان و مجموعه داستان کوتاهی که در سال 1395 منتشر شده، تقدیر می‌کند.
هیات داوران این جایزه را ضیاء موحد، حسین معصومی‌همدانی، عبدالله کوثری، مهستی بحرینی، موسی‌ اسوار، مژده دقیقی و محمود حسینی‌زاد با دبیری علی‌اصغر محمدخانی تشکیل می‌دهند.
در فراخوان جایزه ابوالحسن نجفی آمده؛ استاد ابوالحسن نجفی تجسم فرهنگ بود و فرهنگ تمام زندگی او. آثار او در فرهنگ‌نگاری، ادبیات، وزن شعر راهگشا و راهنمای اهل فرهنگ و ترجمه‌های‌‌اش معیاری برای مترجمان، ویراستاران و علاقه‌مندان به ادبیات جهان است.
ترجمه‌ها و نوشته‌های نجفی، بسیاری از امکانات ناپیدا و ناشناخته‌ زبان فارسی را نشان می‌دهد و هر یک از آنها الگویی است برای مترجمان و نویسندگان و محققان دیگر برای ترجمه، پژوهش و نوشتن بهتر.
مترجمان و ناشران علاقه‌مند به شرکت در این جایزه می‌توانند 2نسخه از کتاب خود را تا پایان مهر 1396 به دبیرخانه‌ جایزه به نشانی تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم، پلاک 8، مرکز فرهنگی شهر کتاب ارسال کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 88717458 و 88723316 تماس بگیرند.
آبتین گلکار با ترجمه‌ رمان «آشیانه‌ اشراف» نوشته‌ ایوان تورگنیف برگزیده‌ نخستین دوره‌ جایزه ابوالحسن نجفی بود.
به گزارش ایرنا، ابوالحسن نجفی زبان شناس و مترجم متولد 1308 در نجف، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی و دبیر مجله ادبیات تطبیقی فارسی بود.
وی در 6 دهه‌ گذشته آثار و خدمات ارزشمندی در حوزه‌ ترجمه، ویرایش و پژوهش از خود به یادگار گذاشت.
دقت و وسواس او در ترجمه و تحقیق زبانزد اهل فرهنگ است. نجفی با تالیف آثاری همچون وظیفه‌ ادبیات، غلط ننویسیم، مبانی زبان‌شناسی، فرهنگ فارسی عامیانه و چند کتاب درباره‌ وزن شعر فارسی و با ترجمه‌ حدود بیست کتاب و با کشف و راهنمایی نویسندگان، خدمات فراوانی به زبان و ادب فارسی و معرفی ادبیات فرانسه به ایران کرده است.
نجفی یکی از دقیق‌ترین آثار را برای طبقه‌بندی وزن شعر فارسی تدوین کرده که به «دایره نجفی» معروف است.
نجفی بهمن ماه 1394 در تهران دار فانی را وداع گفت.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:معصومه جوان معبودی – انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید