فروش 10 میلیاردی کتاب در تابستانه کتاببه گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از خانه کتاب، طرح «تابستانه کتاب» از پانزدهم مردادماه تا سیزدهم شهریور در شهرستان ها و تا سوم شهریور در مراکز استان ها برگزار شد.
813 کتابفروشی از سراسر کشور در این دوره مشارکت کردند که توانستند 498 هزار و 749 نسخه کتاب را به 203 هزار و 761 نفر بفروشند.
از بین 813 کتابفروشی فعال در طرح تابستانه کتاب، 618 کتابفروشی در مراکز استان و 195 کتابفروشی در شهرستان ها کتاب های بخش کودک و نوجوان را با 25درصد تخفیف و کتاب های بخش عمومی را با 20 درصد تخفیف عرضه کردند.
با پایان طرح تابستانه کتاب در سراسر کشور، کتاب های «قهوه‌ سرد آقای نویسنده»، «سلام بر ابراهیم»،«سمفونی مردگان»، «یک عاشقانه آرام»، «چشم‌هایش»، « «جای خالی سلوچ»، «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم»، «سووشون»، « ریحانه بهشتی یا فرزند صالح» و «سال بلوا» پرفروش ترین کتاب های تالیفی این طرح شناخته شدند.
از جمله کتاب های که در فهرست پرفروش ترین های طرح «تابستانه کتاب» در بخش ترجمه قرار گرفته اند، می توان به کتاب های «ملت عشق»، «من پیش از تو»، «جزء از کل»، «دختری که پشت سر گذاشتی»، «پس از تو»، «بیشعوری»، «دنیای سوفی»، «یک بعلاوه یک»، «عقاید یک دلقک» و «هنر شفاف اندیشیدن» اشاره کرد.
همچنین در بخش تالیف کتاب های کودک در طرح « تابستانه کتاب»، کتاب های «می‌می‌نی چه دوست نازنینی»، «می‌می‌نی یه عالمه شیرینی»، «پنیر داداش ماسته حرف می‌می‌نی راسته»، «می‌می‌نی تو مهدکودک دوسته با فیل و اردک»، «می‌می‌نی حالا تمیزترینی»، «می‌می‌نی دیگه بیکاره دوست و رفیق نداره»، «تن تن و سند باد»، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های برگزیده از قصه‌های قرآن»، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب: قصه‌های چهارده معصوم (ع)» و «قصه های خوب برای بچه های خوب:قصه‌های برگزیده از گلستان و ملستان» به عنوان آثار پرفروش شناخته شدند.
از جمله پرفروش ترین آثار ترجمه شده در بخش کتاب های کودک می توان به کتاب های «دنیای معرکه‌ تام گیتس»، «شازده کوچولو»، «بهانه‌های عالی و چیزهای خوب دیگر»، «خانه درختی 13 طبقه»، «همه چی محشر است (نسبتا)»، «خانه درختی 65 طبقه»، «فکرهای نبوغ ‌آمیز (بیشترشان)»، «خانه درختی 26 طبقه»، «پرونده ویژه: فراتر از ترس!» و «خانه درختی 52 طبقه» نام برد.
از پرفروش ترین نویسنده های کتاب کودک در تابستانه کتاب می توان به نویسندگانی همچون لیز پیشون، اندی گریفیتس، جی.کی. رولینگ، آنتوان دو سنت اگزوپری، تونی گراس، جف کینی، فهیمه سیدناصری، مگان مک دونالد، دن گاتمن و مهدی آذریزدی اشاره کرد.
نویسندگانی همچون جوجو مویز، الیف شافاک، فئودورمیخائیلوویچ، برایان تریسی، خاویر کرمنت، محمود دولت آبادی، استیو تولتز، گروه فرهنگی شهید ابراهیم، مرتضی مطهری و روندا برن نیز به عنوان پرفروش ترین نویسنده‌های کتابهای عمومی در طرح تابستانه کتاب معرفی شدند.
همچنین، موسسه انتشارات قدیانی، نشر افق، نشر چشمه، هوپا، ققنوس، موسسه انتشارات نگاه، نشر مرکز، آموت، نیلوفر و موسسه انتشارت امیرکبیر در فهرست پرفروش ترین ناشران طرح تابستانه کتاب قرار گرفته اند.
در بین 31 استان‌ شرکت‌کننده در طرح تابستانه کتاب، استان تهران با 150کتاب‌فروشی در صدر قرار دارد و پس از آن، استان اصفهان با 98کتاب‌فروشی و قم با 93 کتاب‌فروشی در رده‌های بعدی طرح «تابستانه کتاب» قرار گرفته‌اند.
همچنین خراسان‌ رضوی با 82 کتابفروشی،‌ فارس با 51 کتابفروشی، آذربایجان شرقی با 30 کتابفروشی، کردستان با 28 کتابفروشی، کرمان با 28 کتابفروشی، مازندران با 25 کتابفروشی، خوزستان با 23 کتابفروشی و آذربایجان غربی با 21 کتابفروشی در این طرح شرکت کردند.
طرح «تابستانه کتاب» با شعار «این چنین دوست کتاب است از او دست مدار» از پانزدهم مردادماه در سراسر کشور آغاز به کار کرد و علاقه‌مندان و خریداران کتاب می‌توانستند با همراه داشتن کارت ملی تا سوم شهریور در مراکز استان‌ها و تا سیزدهم شهریور در شهرستان‌ها به کتابفروشی‌های عضو طرح مراجعه و از تخفیف 20 تا 25 درصدی خرید کتاب در این طرح تا سقف یکصد هزار تومان بهره مند شوند.
فراهنگ**1880 ** 1823 خبرنگار:پروین اروجی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید