«قصه‌های شب» به چاپ بیستم رسیدبه گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از انتشارات قدیانی، حدود دو قرن قبل، برادران گریم به نام‌های یاکوب (1785 – 1863) و ویلهلم (1786 – 1859) به جمع‌آوری داستان‌های فولکلور پرداختند؛ تلاشی که در نهایت، منجر به انتشار مجموعه‌ داستان‌هایی شد که تا امروز بارها و بارها مورد توجه فیلمسازان مطرح جهان قرار گرفته اند.
از جمله این داستان‌ها که اتفاقا در مجموعه قصه‌های منتشر شده از سوی نشر قدیانی هم جای گرفته، می‌توان به داستان‌های ماندگار «سفید برفی و هفت کوتوله، راپونزل، سیندرلا، هانسل و گرتل، شنل قرمزی و قورباغه و شاهزاده» اشاره کرد. قصه‌های مشهوری که علاوه بر کتاب در قالب انیمیشن و فیلم سینمایی هم به مخاطبان عرضه شده‌اند.
کتاب‌های بنفشه واحد کودک و خردسال انتشارات قدیانی، مجموعه قصه‌های شب اثر برادران گریم و ترجمه سپیده خلیلی را در نوبت چاپ بیستم، تیراژ دو هزار و 200 نسخه، 64 صفحه و قیمت 200 هزار ریال در اختیار علاقه‌مندان قرار داد.

** انتشار چهاردهم کتاب قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک
مجموعه اول «قصه‌های کوچک برای بچه های‌کوچک» شامل جلدهای 1یک تا سه نوشته شکوه قاسم‌نیا و جعفر ابراهیمی(شاهد) با تصویرگری مهرنوش معصومیان و غلامعلی مکتبی در نوبت چهاردهم چاپ، منتشر شد.
کتاب «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک»، در کتاب فارسی اول و دوم دبستان به عنوان کتابی مناسب برای کودکان این گروه سنی معرفی شده است. این کتاب را می‌توان برای کودکان 5 تا 7 سال با صدای بلند خواند.
آقا کمده، زنبورک وزوزی، پسته دهان بسته، نام برخی از قصه‌هایی است که در این مجموعه آمده است.
مجموعه اول «قصه‌های کوچک برای بچه‌های کوچک» در نوبت چاپ چهاردهم، تیراژ یک هزار و 650 نسخه و 32 صفحه مصور رنگی به قیمت 200 هزار ریال از سوی کتاب‌های بنفشه (واحد کودک و خردسال موسسه انتشارات قدیانی) روانه بازار کتاب شد.

** نشست تخصصی سینما با یادی از زنده یاد علی معلم
به گزارش ایرنا از فرهنگستان هنر، نخستین نشست تخصصی «جایگاه نقد در سینمای ایران» با یادی از زنده یاد علی معلم روز چهارشنبه اول شهریور در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
این نشست تخصصی طی دو پانل تخصصی برگزار می‌شود و در آن محمد علی ‌معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر، یوسفعلی میرشکاک شاعر، نویسنده، طنزپرداز و منتقد سیاسی؛ جواد طوسی منتقد سینما، عزیزالله حاجی‌مشهدی مدرس، منتقد سینما و کارشناس امور فیلمنامه‌نویسی؛ حمید دهقان‌پور، استادیار دانشگاه هنر، تهیه کننده، کارگردان و پژوهشگر؛ امیر پوریا، منتقد سینما و عبدالحسین لاله، عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر سخنرانی می کنند.
این نشست روز چهارشنبه اول شهریور ساعت 15، در سالن همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
حضور در این نشست برای تمام علاقه‌مندان آزاد است.

** مستند آیینی «شبیه مضحک» آماده نمایش شد
به گزارش ایرنا از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند آیینی «شبیه مضحک» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «علی ‌محمد ناصر ‌بافقی» مستندساز یزدی، با پشت‌سر گذاشتن آخرین مراحل فنی آماده نمایش شد تا متقاضی حضور در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت شود.
این مستندساز می گوید: در ایران حدود شش تعزیه شاد داریم که به آنها «شبیه» می‌گویند؛ مانند «خروج مختار»، «تعزیه امام رضا ع»، «تعزیه جهود» و «شبیه مضحک»؛ مراسمی که روز 13 فروردین هر سال در شهر یزد برپا می‌شود.
وی پیرامون ساخت مستند «شبیه مضحک» می افزاید: ما در این مستند به تاریخچه شبیه مضحک پرداختیم و در منطقه میبد یزد «شبیه مختار» را بازسازی کردیم؛ همچنین در تحقیقاتی که انجام دادیم به میرنوروزی رسیدیم و به واسطه تصویرسازی اشاره‌ای هم به میرنوروزی کردیم.
بر اساس این گزارش، نخستین نمایش «شبیه مضحک» در یازدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت خواهد بود.
عوامل تولید این مستند عبارت از: پژوهشگر، کارگردان و تهیه‌کننده: علی‌محمد ناصر‌بافقی، فیلمبردار و تدوینگر: حسن نقاشی، صدابردار: سلمان دهقان، دستیاران تصویربردار: حسین آخوندزاده و هادی دهقان، مدیر تولید: رضا آقایی، عکاس: محمد برزگر، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هستند.
فراهنگ ** 1880 ** خبرنگار: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید