معرفی برگزیدگان دوسالانه کتاب عاشورابه گزارش سه شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) محل برگزاری این آیین آثار منتخب در گروه ادبیات در رشته های شعر ، نوحه ، ادبیات داستانی ، ادبیات نمایشی و پژوهش ادبی نام برده شدند که تندیس برگزیده در رشته شعر به کتاب آتش مهر اثر غلامرضا سازگار اهدا شد.
در رشته نوحه اثر برگزیده (مراثی خوشدل) ، از مهدی آصفی ، در رشته ادبیات داستانی (شب های حرم خانه ) از مریم بصیری و ( کتاب فردا مسافرم) از مریم راهی مورد تقدیر قرار گرفتند.
در رشته ادبیات نمایشی از کتاب (اسب ها ) ، اثر محمد رحمانیان و کتاب ( 17 مجلس شبیه خوانی ) ، از مرید قنبری نیز در رشته ادبیات نمایشی تقدیر شد.
در رشته پژوهش ادبی به کتاب محتشم نامه اثر مهدی امین فروغی و کتاب ( بند بند عشق) اثر حمیدرضا جدیدی ، در رشته داستان کوتاه کودک و نوجوان کتاب ( پیامبر و فرزندانش) اثر نقی سلیمانی ، در رشته تصویرگری کتاب کودک و نوجوان ( پیامبر و فرزندانش 2) اثر رضا مکتبی تندیس و لوح تقدیر اعطا شد.
بنابر این گزارش در رشته مقتل (پژوهش تاریخی و ترجمه از فارسی) هیچ اثری به مرحله پایانی راه نیافت.
در رشته تصحیح کتاب ( تصحیح و منبع شناسی کتاب الاملهوف ) ، اثر مصطفی صادقی کاشانی
در رشته پژوهش فرهنگی از کتاب ‘ سلوک ماتم’ ، اثر سید مسعود عمرانی و همچنین کتاب عار یا شعار’ ، اثر مهدی مسائلی در رشته پژوهش اجتماعی کتاب ‘ فرهنگ سوگ شیعی’ اثر محسن حسام مظاهری و در رشته ترجمه به فارسی کتاب ‘ روضه الاحباب ‘ ترجمه مظهر ادوایی به عنوان آثار برگزیده از سوی داوران معرفی و لوح تقدیر و تندیس دریافت کردند.
در این مراسم عضو بنیاد دعبل طی سخنانی گفت: مهمترین کاری که برای امام حسین (ع) ، باید انجام شود نگارش تاریخ اجتهادی است و مقتل ها تاریخ اجتماعی برای امام حسین (ع) نیستند.
محمد اسفندیاری شرط لازم برای کار اجتهاد تاریخی را بررسی سند روایات عنوان کرد و افزود : روایات عاشورا را در سه بخش می توان بررسی کرد ، نخست روایات شخص امام حسین(ع) ، دوما روایات ائمه (ع) و در مرحله سوم روایات شاهدان و ناقلان می توان اشاره کرد.
وی گفت: باید یک یک روایات شناسنامه دار را برای شناخت بهتر عاشورا تنظیم کنیم و شرط لازم برای شناخت این روایات ارائه اسناد محکم و متقن می باشد.
اسفندیاری گفت: امروز جامعه ما به مرجع تحقیق بیشتر نیاز داریم.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این دوره 340 اثر به دبیرخانه دومین دوره کتاب سال عاشورا ارسال شده که 20 اثر در 18 رشته به عنوان آثار برتر برگزیده و معرفی شدند.
در دوره اول این دوسالانه که سال 94 برگزار شد 537 اثر در 18 رشته مورد ارزیابی قرار گرفتند و در نهایت 20اثر به عنوان آثار برتر معرفی شد .
این جایزه دوسالانه به اهتمام بنیاد دعبل خزاعی برگزار می‌شود و در این دوره، معاونت فرهنگ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، عتبه مقدس حسینی، بنیاد بین‌المللی عاشورا و انتشارات خیمه در اجرای آن مشارکت داشته‌‌اند.

فراهنگ**1417**1540**
خبرنگار:سید مهدی حسینی*انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید