مقام پاکستانی بر توسعه مراودات فرهنگی، علمی و دانشگاهی با ایران تاکید کردبه گزارش روز چهارشنبه ایرنا از خانه ملت، رئیس مجلس نمایندگان ایالت بلوچستان پاکستان با جمعی از اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی دیدار و درباره همکاری‌های دو جانبه و پارلمانی و همچنین برخی فعالیت‌های فراکسیون زنان گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.
راحله حمیدخان دورانی با ابراز خرسندی از سفر به ایران بر توسعه مراودات فرهنگی، علمی و دانشگاهی میان پاکستان و ایران تاکید کرد.
رییس مجلس نمایندگان ایالت بلوچستان پاکستان افزود: پیوندها و اشتراکات فراوان میان دو ملت در زمینه های گوناگون به ویژه اشتراکات فرهنگی، می‌تواند بستر مناسبی برای توسعه و گسترش هرچه بیشتر مناسبات دوستانه فی‌مابین باشد.
راحله دورانی در ادامه گفت: همکاری در جهت ایجاد خط پرواز مستقیم، مقابله با مشکلات موجود در منطقه به ویژه مقابله با تروریسم، همکاری‌های علمی از جمله اعطای بورسیه تحصیلی از جمله زمینه‌های مورد علاقه همکاری پاکستان با جمهوری اسلامی ایران است.
وی گفت: زنان در پاکستان مانند ایران نقش مهم و حضور فعالانه ای دارند و دو کشور می توانند با گسترش رفت و آمدهای پارلمانی از تبادل تجربیات یکدیگر در این زمینه بهره ببرند.
اعضای فراکسیون زنان نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه مثبت روابط میان دو کشور ایران و پاکستان از توسعه و گسترش هرچه بیشتر ارتباطات فی‌مابین در تمامی زمینه‌ها به ویژه روابط پارلمانی استقبال کردند.
سیده فاطمه ذوالقدر با تشریح برخی فعالیت‌های مهم و اثرگذار فراکسیون زنان در تامین سلامت و رفاه اجتماعی زنان خواستار تبادل تجارب در موضوع زنان و خانواده در مجالس دو کشور شد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ارتقاء سطح مناسبات اقتصادی و بازرگانی را عامل مهمی در توسعه روابط دو کشور خواند و افزود: گسترش خطوط ریلی کمک شایانی به تسهیل مراودات تجاری استان‌های مرزی دو کشور خواهد کرد.
معصومه آقاپور علیشاهی نیز با تشریح نقش زنان در توسعه اجتماعی و اقتصادی گفت: زنان در جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف از جمله گردشگری، دانشگاهی و مناصب سیاسی و اداری فعالیت دارند و بدون مشارکت زنان توسعه پایدار محقق نخواهد شد.
فریده اولادقباد عضو دیگر فراکسیون زنان با تاکید بر لزوم همبستگی کشورهای اسلامی در حل مشکلات منطقه‌ای گفت: امروز همبستگی میان کشورهای مسلمان از جمله ایران و پاکستان عامل مهمی در راستای مقابله با مشکلات منطقه از جمله پدیده شوم تروریسم است.
هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی در همین زمینه خواستار همکاری هرچه بیشتر کشورها در راستای ایجاد امنیت پایدار در منطقه و حل مشکلات موجود در منطقه به ویژه مشکلات مردم مسلمان میانمار شد.
سیده فاطمه حسینی با اشاره به برخی مصوبات مربوط به زنان در قانون برنامه ششم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: طبق این قانون کلیه دستگاه ها موظف به همکاری و اقدام لازم در راستای تامین عدالت جنسیتی هستند.
وی افزود: در عرصه اقتصادی هم اقدامات لازم در راستای دسترسی بیشتر زنان به منابع فراهم شده است.
سیام**1751
تنظیم: خسرو محمدی*ناشر:امیرکاردانانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید