منظومه فکری رهبر معظم انقلاب منتشر شدبه گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کتاب «منظومه فکری حضرت آیت‎الله العظمی خامنه‌ای»، در چهار بخش نظام‌های بینشی، نظام‌های منشی و رفتاری، نظام‌های اجتماعی اسلام و اهداف اجتماعی اسلام تدوین شده است.
نظام بینشی شامل منطق فهم اسلام، خداشناسی توحیدی، ولایت‌شناسی، اسلام شناسی، جهان‌شناسی اسلامی و انسان‌شناسی اسلامی است و نظام های منشی و رفتاری نیز نظام معنویت اسلامی، اخلاق اسلامی، نظام تربیتی اسلام و نظام عبادی اسلام را در برمی گیرد.
نظام‌های اجتماعی اسلام شامل نظام فرهنگ اسلامی، نظام علمی‌ اسلام، نظام مدیریت اسلامی، نظام سیاست اسلامی، نظام اقتصاد اسلامی، نظام حقوق اسلامی، نظام امنیتی ـ دفاعی اسلام است و اهداف اجتماعی اسلام شامل استقلال اسلامی، عدالت اسلامی و پیشرفت اسلامی است.
این اثر نشان می‌دهد که فرمایشات معظم له از نظام هماهنگی برخوردار است به گونه‌ای که اجزایش یک کل نظام‌مند را تشکیل می‌دهد که ادامه‌دهنده گفتمان فکری علمای گذشته و استمراربخش گفتمان امام خمینی (ره) است و با رویکرد اجتهادی به مسائل معاصر می‌پردازد.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام خسروپناه رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه است و تاکنون دهها کتاب و مقاله در حوزه های مختلف اسلامی از وی منتشر شده که به عنوان نمونه می توان به کتاب های کلام جدید با رویکرد اسلامی، جریان شناسی ضد فرهنگ ها، جریان شناسی فکری ایران معاصر، گفتمان مصلحت در پرتو شریعت و حکومت، قلمرو دین، جامعه ‌علوی در نهج‌البلاغه، آسیب‏شناسی جامعه دینی، انتظار بشر از دین و اخلاق قرآنی اشاره کرد.
فراهنگ**1003**1055
خبرنگار: محمدرضا جعفرملک**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید