نمایشگاه کتاب فرانکفورت به برون‌رفت از مشکلات نشر ایران کمک می کندبه گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا امیر مسعود شهرام نیا عصر چهارشنبه در آیین افتتاح غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت اظهار داشت : برخی از ناشران ایرانی از چهل سال پیش غرفه‌هایی را در این نمایشگاه در اختیار داشتند.
او با اشاره به تاریخچه حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه فرانکفورت افزود : از سال 1992 بنا شد تا غرفه ایران بصورت ملی فعالیت کند از این رو در آن سال با همت محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران بخش قابل توجهی از غرفه توسط این اتحادیه اداره شد و از سال 1993 غرفه تبدیل به غرفه ملی شد.
وی ادامه داد : در سال 1994 نیز به دلیل حضور سلمان رشدی نویسنده ملحد در نشست خبری نمایشگاه با وجود آنکه غرفه ملی جمهوری اسلامی ساخته شده بود اما به نشانه اعتراض ، هیچ فعالیتی نداشت.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران تصریح کرد: حضور همه تشکل‌ها به صورت ملی نشان دهنده همه بضاعت نشر است بنابراین دولتی ها نباید دخالت زیادی در کار ناشران و تشکل‌ها بکنند.
به گفته شهرام نیا موسسه جز پشتیبانی از نشر در نمایشگاه کار دیگری ندارد بنابراین تشکلها خودشان در این نمایشگاه حضور یافته و از دستاوردهای این حضور نیز خود بهره مند می شوند.
وی افزود: مسیری که طراحی شده برای حضور در نمایشگاه فرانکفورت صحیح است و ما را به مقصد نزدیک می کنند تلقی وزارت ارشاد هم این است که باید این مسیر گسترده تر شود و در نمایشگاه های دیگر نیز حضور پیدا کنیم.
شهرام نیا اضافه کرد: گاهی گفته می‌شود که چرا برای حضور در چنین نمایشگاه‌هایی هزینه می‌کنیم در حالی که باید گفت نگاه کنونی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و ناشران چنین نیست چون برای ارتباط با دنیا لازم است چنین تجربه ای داشت هرچند نپیوستن به قانون کپی رایت مانعی جدی برای سودآوری اقتصاد نشر است.
وی با تصریح بر اینکه مسیر درست انتخاب شده است گفت: تعداد ناشرانی که حضور مستمر در نمایشگاه فرانکفورت دارند و به قرار ملاقات ها و ارتباطات خود ادامه می‌دهند اندک است لذا باید حضور جدی تر در این عرصه داشت و پای ناشران خارجی را به کشور باز کرد.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نمایشگاه فرانکفورت را فرصت خوبی برای حضور در مجامع بین‌المللی دانست و کتاب ایرانی را دارای توان ایجاد روزنه امید برای برون رفت از مشکلات نشر و جهانی شدن عنوان کرد.
در ادامه این جلسه رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: در عرصه سینما و موسیقی پیشرفت‌های خوبی داشته ایم مثلاً آثار برخی فیلم اولی ها در فستیوال های جهانی به نمایش گذاشته می شود و مخاطبان بسیاری از کنسرت ها از کشورهای دیگر هستند در حالی که در حوزه نشر و کتاب چنین وضعی وجود ندارد .
محمود آموزگار افزود: مشکل به این خاطر است که رشد طی 3 نسل گذشته در بخش توجه به بازار جهانی متوقف شده است.
او اضافه کرد : حضور در کنار کشورهای مانند ترکیه در نمایشگاه فرانکفورت نشان می‌دهد آنها سرعت بیشتری در عرصه نشر داشته است بنابراین ما می توانیم با استفاده از تجربه آنها به کار خود شتاب دهیم.
آموزگار ادامه داد: تجربه چند سال گذشته نشان می‌دهد کمی پیشرفت داشته ایم یعنی مسائل را تا حدودی شناخته‌ایم بنابراین امید داریم با لحاظ دانش و تجربه کشورهای دیگر بتوانیم این مسیر را هموار کنیم یکی از تجربیات ما در نمایشگاه فرانکفورت درک این مسئله است که ذائقه دنیا در حال تغییر است و مثلا رمان های طولانی دیگر طرفدار ندارد.
داود موسایی مدیر مسئول انتشارات فرهنگ معاصر نیز در این نشست گفت: هزینه هایی که برای نمایشگاه های بین المللی می‌شود زودبازده نیست بنابراین باید کار را آغاز و با برنامه به تداوم آن اندیشید.
وی اظهار داشت: لازمه پیوستن به نشر بین الملل حضور در نمایشگاه هایی مانند فرانکفورت است حتی اگر در این مسیر دولت از ناشران حمایتی نکنند.
در نخستین روز از برنامه غرفه ملی ایران توماس میرویسر نویسنده و استاد دانشگاه زوریخ سخنرانی کرد و با حضور وی از کتاب راهنمای معماری ایران از دوره صفوی تا انقلاب اسلامی رونمایی شد.
همچنین نشستی با عنوان ترویج خواندن در ایران و آلمان تبادل تجربه های مشترک با حضور بتینا تویسینک نماینده انجمن ترویج خواندن آلمان و محمود برآبادی نویسنده حوزه کودک و نوجوان و رویا مکتبی فرد مسوول بخش بین الملل انجمن نویسندگان کودک و موجوان برگزارشد
از دیگر برنامه های روز نخست نمایشگاه کتاب فرانکفورت نشستی با عنوان ویژگی های ادبیات مقاومت و پایداری با حضور گلعلی بابایی پور و حمید حسام بود.
به گزارش خبرنگار ایرنا شصت و نهمین نمایشگاه سالانه بین المللی کتاب فرانکفورت از امروز 11 اکتبر (19 مهر) افتتاح و به مدت پنج روز در شهر فرانکفورت آلمان برگزار می شود.
تعداد غرفه های آن هفت هزار و 100 غرفه و تعداد بازدیدکنندگان آن 286 هزار نفر اعلام شده است.
در این نمایشگاه چند بخش از جمله بخش کودکان که یک قسمت هیجان انگیز رنگارنگ برای کودکان و افراد مرتبط با حوزه کتاب کودک در نظر گرفته شده که در آن کارگاهها و سمینارهایی با موضوع ‘آینده خواندن’ برگزار می شود. در این بخش از نمایشگاه آلمان می توانید با مولفان، تصویر سازان و ناشران کتاب کودکان و همچنین نمایندگان، تامین کنندگان خدمات دیجیتالی این حوزه دیدار کنید.
در بخش آموزش نمایشگاه ، گردانندگان بخش تکنولوژی کتاب برای ایجاد ارتباط و کسب و کار خدمات گرد هم می آیند و گرایشات روز بازار چاپ را بررسی می نمایند.
بخش علمی نیز به انتشار اطلاعات و اطلاعات تخصصی می پردازد این قسمت از نمایشگاه برای گفتگو پیرامون انتشار دانش و اطلاعات امروز و آینده است و پیشگامان دنیای چاپ و دیجیتال در آن حضور دارند.
بخش حقوق و مجوزها: در این قسمت گفتمان و جلساتی پیرامون محتوا، پروژه و کاراکترهای کتب و صدور مجوزها انجام می شود، موضوع کتب صوتی و موضوعاتی از این دست بررسی می شود.
خود ناشری (Self-publishing) را هم می توان یک انجمن بسیار قوی در سراسر جهان دانست، شرکت های خود ناشر و مولفان مستقل در نمایشگاه جایگاهی برای ارائه فرصت های پیشرفت خواهند داشت. در دوره گذشته نمایشگاه کتاب فرانکفورت بیش از 30 شرکت خود ناشر حضور داشتند.
نمایشگاه کتاب فرانکفورت FBF بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان به لحاظ شمار ناشران و بازدید کنندگان است.

فراهنگ**1880**1540** 1823
خبرنگار**پروین اروجی* انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید