کنگره بین المللی حکیم نباتی در منطقه آزاد ارس برگزار می شودبه گزارش روز یکشنبه روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در دهمین نشست شورای فرهنگی منطقه گفت: کنگره حکیم نباتی در راستای تقویت فرهنگ ایرانی اسلامی برگزار می شود.
محسن خادم عرب باغی همچنین با اشاره به اهمیت مدارس، دانشگاه ها و مساجد در ترویج فرهنگی دینی و انقلابی، تاکیدکرد: برای رفع دغدغه فرهنگی در نسل جوان جامعه، حضور مسئولان در بین دانش آموزان و دانشجویان برای ترویج ارزش ها و معارف دینی ضروری است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز با اشاره به شخصیت بین المللی و فرامرزی شاعر وعارف حکیم نباتی، برگزار کنگره این شخصیت بزرگ را اقدامی ارزشند در منطقه آزاد ارس عنوان کرد.
محمد محمدپور گفت: نکوداشت مفاخر و شناساندن این انسان های وارسته از وظایف دستگاه های فرهنگی است و باید به این موضوع توجه بیشتری شود.
امام جمعه جلفا نیز در این نشست، گفت: برگزاری برنامه های دهه ولایت در مساجد این شهرستان نسبت به سال های قبل رونق بیشتری خواهد داشت.
حجت الاسلام علی انتظاری خاطرنشان کرد: بهره گیری از ظرفیت هنر دینی در مسیر شناساندن فرهنگ غنی ایرانی اسلامی در بین نسل جوان بسیار مهم است.
ارائه برنامه های دهه ولایت و تشریح سفر آزادگان به منطقه آزاد ارس نیز از بخش های دیگر این نشست بود.
سازمان منطقه آزاد ارس در کنار فعالیت های اقتصادی به ویژه در حوزه صنعت توجه به تقویت جایگاه فرهنگی شهرستان های واقع در محدوده خود را مورد توجه قرار داده است.
محدوده اصلی این منطقه به وسعت 20500 هکتار در شهرستان جلفا قرار گرفته است و در 3 بخش منفصل نیز قسمتی از شهرستان کلیبر به وسعت 24 هزار هکتار (موسوم به قلی بیگ لو) و اراضی اطراف سد خدآفرین به وسعت 6100 هکتار و محدوده گمرک نوردوز ( مرز ایران با ارمنستان) به وسعت 240 هکتار در مجموع به وسعت 51000 هکتار کل محدوده منطقه آزاد ارس را تشکیل می دهد.
سید ابولقاسم فرزند میر یحیی (ملقب به سید محترم اوشتبینی) به سال ۱۱۹۱ ه.ق. در روستای اوشتبین از توابع دهستان دیزمار شرقی بخش سیه‌رود شهرستان جلفا در استان آذربایجان شرقی تولد یافت.
دوران جوانی خود را در همین روستا که یکی از روستاهای ناحیه ارسباران (قره‌داغ) و بخش سیه‌رود در آذربایجان ایران است با حشم‌داری و باغبانی گذرانید، زیبایی‌های طبیعت او را به سرودن اشعار برانگیخت تا رفته رفته به عرفان گرایید و ضمن تحصیل به مطالعه آثار عمر خیام و مولوی و حافظ پرداخت.
بعدها به شهر اهر مرکز قره داغ رفت و در بقعه شیخ شهاب الدین اهری گوشه عزلت گزید و اواخر عمر باز به زادگاهش اشتبین برگشت.
او حدود هفتاد سال عمر کرد و در سال ۱۲۶۲ هجری قمری درگذشت.
جمع اشعار به‌جامانده از نباتی به پنج هزار بیت بالغ می‌گردد که به طور تقریبی نصف آن فارسی و نصف دیگر ترکی است.
اشعار نباتی در جمهوری آذربایجان و قفقاز و ترکیه و ایران طرفداران بسیاری دارد.
تنظیم و انتشار: پرویز انصاری
3071انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید